Muzeum mieści się w samym centrum Wisły, w zabytkowym budynku dawnej karczmy, pochodzącym 1794 roku. W Muzeum Beskidzkim obejrzeć można stałą wystawę dotyczącą historii regionu, przedstawiającą m.in. wnętrze tradycyjnej izby góralskiej oraz zabytkowe sprzęty domowe. Muzeum organizuje również tematyczne wystawy czasowe, na które składają się głównie obrazy i rzeźby. Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim Wisła, ul. Czarna Wisełka 3 Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim mieści się na Polanie Przysłop pod Baranią Górą, w małym drewnianym budynku z 1951r. Muzeum posiada bogaty zbiór pamiątek i dokumentów związanych z turystyką górską i rozwojem narciarstwa w Beskidzie Śląskim. Ponadto można w nim zobaczyć tradycyjne stroje ludowe i sprzęty góralskie, kolekcję nart z okresu międzywojennego i współczesnego, księgi pamiątkowe schronisk, zdjęcia i pamiątki związane z budową wieży widokowej na Baraniej Górze. Prezentowane są również mapy plastyczne okolic Wisły, całego Beskidu Śląskiego oraz repliki tablic umieszczonych w okolicach Baraniej Góry. Na Polanę Przysłop dotrzeć można czerwonym, niebieskim i zielonym szlakiem z Baraniej Góry (45 min) oraz czerwonym szlakiem z Przełęczy Kubalonki (2 h 30 min). Można też wyruszyć czarnym szlakiem z przystanku PKS Wisła Czarne I i dojść nim do szlaku czerwonego, wiodącego na Przysłop (łącznie 2 h)
Wybudowana została w latach 1929 – 1931. Autorem projektu był wybitny architekt Adolf Szyszko – Bohusz. Obiekt powstał jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa. W skład Zamku, oprócz właściwej rezydencji, wchodzi również Zamek Dolny, funkcjonujący od początku jako budynek gospodarczy oraz drewniana kaplica p.w. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała przed budową rezydencji, w 1909 roku. Uchwałą Prezydium Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1930 r. nadano Zamkowi charakter gmachu reprezentacyjnego i przekazano go do użytku Prezydenta RP i jego następców.
Pierwotnie wybudowany na Przysłopiu pod Baranią Górą jako pałacyk myśliwski dla arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Pełnił również funkcję schroniska turystycznego aż do roku 1986, kiedy to został przeniesiony do centrum Wisły. We wnętrzu zachowany jest pierwotny układ pomieszczeń. Stanowi jeden z punktów szlaku architektury drewnianej. Obecnie znajduje się w nim wiślański oddział PTTK.
Muzeum znajduje się w obiekcie Zimowit. Zawiera bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego oraz kolekcję starych nart wśród których znajdziemy narty z końca XIX w. i z lat 30 XX w. Do ciekawszych eksponatów należy zaliczyć "karple" czyli rakiety do chodzenia po śniegu. Zgromadzona kolekcja zawiera narty Adama Małysza, w których zdobył Mistrzostwo Polski oraz narty Piotra Fijasa.